به همت نهاد رهبری: نشست هم اندیشی استادان دانشگاه آزاداسلامی استان با موضوع یکبار برای همیشه برگزار شد

به همت نهاد رهبری: نشست هم اندیشی استادان دانشگاه آزاداسلامی استان با موضوع یکبار برای همیشه برگزار شد

به همت نهاد رهبری در دانشگاه نشست هم اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی استان با موضوع یکبار برای همیشه همزمان با میلاد امام حسن عسکری(ع) برگزار شد

با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر امین معظمی گودرزی به عنوان سخنران ویژه و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست هم اندیشی استادان با موضوع یکبار برای همیشه برگزار شد.
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه ضمن تبریک ولادت با سعادت امام حسن عسکری (ع) اظهار کرد: عرصه مهم تبلیغ در دانشگاه از جایگاه ویژه ای برخوردار است بخصوص دغدغه اصلی من در مباحث درون شناسی علوم اجتماعی و انسانی و تولید علوم انسانی بومی و انسانی است که این مساله از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی است و اگر بتوانیم در این زمینه گام موثری برداریم قطعا دیگر مقلد غرب و کشورهای دیگر نخواهیم بود پس باید در این عرصه قدم بگذاریم و حرکت کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر امین معظمی گودرزی تاکید کرد: هدف اصلی من از برگزاری این همایش رونمایی از طرح هایی است که قرار است در نهاد آن را پی گیری کنیم و انتظار دارم همه استادان با هم اندیشی و همکاری با اینجانب و نهاد رهبری کار بزرگی در دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهند و لازمه آن نیز یاری جمعی است و نیاز به خرد جمعی دارد.
وی ادامه داد: معمولا این سئوال مطرح است که چرا در دانشگاهها دفتری به نام نهاد رهبری ایجاد شده؟ در پاسخ باید بگویم که این دفتر برای تحول و جریان سازی در دانشگاهها ایجاد شده است و فلسفه اصلی نهاد در دانشگاه، اسلامی سازی دانشگاه است و ممکن است این سئوال نیز مطرح شود که در چه عرصه ای می خواهیم دانشگاه را اسلامی کنیم؟ که پاسخ این سئوال نیز روشن است و آن فرهنگ است. 
ایشان خاطر نشان کرد:فرهنگ یک مقوله اجتماعی و پیچیده و یک امر چند لایه و درهم تنیده است که تحلیل آن نتایج جالبی را در پی دارد و تمام متصدیان فرهنگی باید با لایه های مختلف فرهنگی آشنا باشند و راه حل ارائه کنند، معمولا قسمت مشهود فرهنگ برای هر انسانی لایه رفتارها و نمادهای فرهنگی است مثل ظاهر، پوشش، نحوه تعامل و کنش ها و رفتارها، نحوه معماری و سبک زندگی که همه نماد است و این نمادها و رفتارها در کشورهای مختلف متفاوت است و این جاست که باید سراغ لایه های زیرین و بنیادی تر فرهنگ برویم که خیلی مهم است و باید در این لایه سرمایه گذاری کنیم.   
دکتر معظمی گودرزی  در ادامه بیان کرد: لایه زیرین نماد،  لایه بایدها و نبایدهاست و هر فرهنگی برای خود یکسری قوانین و مقررات و باید ها و نبایدها دارد که بر اساس آنها رفتارها و نمادها شکل می گیرد و تفاوت ما با کشورهای مختلف همین است، در زیر این لایه، لایه دیگری به نام ارزش ها ومطلوب ها و نامطلوب های یک فرهنگ مطرح می شود و اگر ما به مطلوبیت چیزی نرسیم قطعا به باید و رفتار تبدیل نمی شود و این ارزشها و مطلوبت های یک فرهنگ است که نماد می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: ارزش ها، خوبها، بدها و بایدها و نباید همگی از دل باورها و اعتقادات یک فرهنگ بیرون می آید و ممکن است این سئوال مطرح شود که در دفتر نهاد رهبری دانشگاه بر روی کدام لایه فرهنگ کار می کنیم؟ که بنده معتقدم بر روی همه لایه های فرهنگی باید سرمایه گذاری و کار کنیم و متاسفانه در حال حاضر نواقص زیادی در جامعه وجود دارد و ما خیلی با فرهنگ آرمانی فاصله داریم و باید اصلاح شود و این کار از طریق برنامه ریزی انجام شود.
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاداسلامی استان کرمانشاه به این نکته نیز اشاره کرد که: در هیچ کاری از طریق اجبار به هدف نخواهیم رسید و در یک جامعه اگر می خواهیم موضوعی را نهادینه کنیم اول باید فرهنگ سازی کرده و مقبولیت ایجاد کنیم و هدف از تشکیل این همایش نیز همین است و عنوان هم اندیشی را نیز به همین دلیل،  "یکبار برای همیشه" گذاشته ایم و معتقدم در دانشگاه باید تمام ساختار محتوای نظام را مورد نقد و بررسی قرار دهیم و استادان ما نیز در این کار دخیل باشند.
حجت الاسلام معظمی در پاسخ به این سئوال که، در حال حاضر چه باید کرد و چگونه لایه های فرهنگ را اصلاح کرد و از نفوذ فرهنگ متخاصم و مهاجم با آٍثار تخریبی به جامعه جلوگیری کرد؟ اظهار داشت: باید یکبار برای همیشه سئوالات مطرح شده برای همگان را در دانشگاهها پاسخ داد، از جمله، " آیا اسلام دین حق است؟ آیا دین اسلام مثل دین مسیحیت فردی و شخصی و سکولار است؟ آیا دین اسلام می تواند جامعه بشری را هدایت کند و نیازهای بشر را جوابگو باشد؟ و آیا علم دینی و غیر دینی داریم؟" و سئوالاتی از این قبیل که باید در دانشگاهها و با برگزاری کرسی های آزاداندیشی و همایش ها و نشست ها پاسخگو باشیم و دانشگاهها را متحول کنیم. 
دکتر ادریس بهشتی نیا نیز در این جلسه بر اهمیت برگزاری این همایش ها تاکید و خاطر نشان کرد: خوشحالم که با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی و  واکسیناسیون و فروکش کردن تدریجی بیماری منحوس کرونا خوشبختانه به سمت برگزاری جلسات حضوری پیش می رویم که نتایج آن بسیار ارزشمندتر از جلسات برخط است، در ضمن هم اندیشی نگاهی گفتگو محور دارد و در گفتگوهای دانشگاهی انتظار داریم حرف جدیدی زده شود و تولید علم صورت گیرد و نکاتی دانشگاهی و مهم مطرح شود و این در گرو مشارکت جمعی در همه مباحث است.
دبیر هم اندیشی استادان واحد کرمانشاه ادامه داد: مسائلی که بخصوص به حوزه علوم انسانی مربوط می شود مسائلی است که در دل گفتگو و بحث های متقابل به نتیجه می رسد پس اهمیت گفتگوهای متقابل و هم اندیشی بسیار زیاد است و به دنبال سخنرانی نیستیم و بنای ما در هم اندیشی آسیب شناسی مسائل مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است و اگر این آسیب شناسی اتفاق نیفتد عملا کار ما بی نتیجه است چرا که آسیب شناسی ما را به حل مساله می رساند و هم اندیشی باید مساله محور باشد.
در ادامه این جلسه اعضای هیات علمی به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند و برگزاری اینگونه جلسات را بسیار مهم و تاثیر گذار برشمردند.
از دیگر موارد این همایش برگزاری مولودی خوانی به مناسبت میلاد با سعادت حضرت امام حسن عسگری (ع) بود.

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *